Kaplica Św. Jana Nepomucena

Logo Dwór SarnyKaplica Św. Jana Nepomucena w Sarnach jest jedną z niewielu świątyń katolickich w Polsce znajdujących się poza własnością Kościoła rzymskokatolickiego.

Kaplica w Dworze Sarny powstała w I połowie XVIII wieku, kiedy dobudowano ją do renesansowego dworu a na kamiennej klatce schodowej nabudowano ośmioboczną wieżę z cebulastym hełmem.

W tym unikatowym zabytku można zobaczyć freski śląskiego malarza Johanna Franza Hoffmanna z 1738 r. przedstawiające iluzjonistyczny ołtarz, malowidła w glifach okien oraz na kopule sceny z życia Św. Jana Nepomucena oraz apoteozę rodu hrabiów von Götzen, ówczesnych właścicieli majątku Sarny (Scharfeneck, jak wtedy był znany).

Ołtarz w Kaplicy św. Jana NepomucenaCentralne miejsce w kaplicy zajmuje namalowany na ścianie ołtarz Św. Jana Nepomucena. W jego głównym punkcie znajduje się obraz z wizerunkiem Świętego. Przy kolumnach widać personifikacje–w zwieńczeniu–Wiary, oraz Nadziei i Miłości (Fides, Spes et Caritas).

W iluzjonistycznym ołtarzu obraz podtrzymywany jest przez putta—nagich aniołków—unoszące kotarę spływającą z belkowania. Putta unoszą też girlandę różaną wijącą się wokół obrazu.

Po bokach kolumn na wolutowych konsolach stoją postacie kobiece: Nadzieja (z kotwicą) i Miłość (z płonącym sercem). W zwieńczeniu kartusz z napisem w medalionie: Divo Ioanni Neppomusacam.

W zwieńczeniu na gzymsie uwidoczniona jest Wiara jako kobieta unosząca kielich.

Polichromia jest w pozornie dobrym stanie. Niestety trapiona jest wieloma problemami, w tym złym stanem murów. W niektórych miejscach widoczne są wyraźne uszkodzenia malowidła.

Uszkodzenia polichromii ołtarza

Przed ołtarzem stoi murowana mensa ołtarzowa. Do naszych czasów nie zachowały się relikwiarze i tabernakulum, przeniesione prawdopodobnie do lokalnych kościołów.

1525648_719056391447659_1135499100_n

Ściany kaplicy podzielone są sześcioma pilastrami o kompozytowych głowicach. Wspierają one gzyms kopuły. Na ścianie naprzeciw ołtarza znajduje się empora zdobiona motywami regencyjnymi.

IMG_0962Balustrada empory o biegu wklęsło-wypukłym jest podzielona pilasterkami na cztery kwatery. W polach płycina półkoliście wycięta na narożach, zdobiona rozetą z motywów regencyjnych skośną kratką, wstęgą i suchym liśćmi akantu. Całość malowana na biało.

Na kopule znajduje się malowidło przedstawiające Apoteozę Św. Jana Nepomucena. Święty unoszony jest w kierunku Niebios, gdzie wyobrażono koronację Najświętszej Maryi Panny. Otoczony jest postaciami świętych zgromadzonych wokół gzymsu kopuły.

W części centralnej kopuły przedstawiono koronację Najświętszej Maryi Panny. Bóg Ojciec i Chrystus zwieńczeni są gołębicą oraz główkami anielskimi, tronują na obłokach.

IMG_0963Chrystus trzyma nad głową Maryi koronę. Maryja siedzi na obłokach, u jej stóp putta unoszące półksiężyc pod jej stopami, po bokach anioły i Św. Józef z gałązkami lilii.

Wokół gzymsu przedstawiono świętych w otoczeniu aniołów i puttów pośród chmur. Są to Święci Jan Chrzciciel, Jan Ewangelista, Jan Nepomucen, i inni.

W glifach okiennych przedstawiono sceny z życia Św. Jana Nepomucena.

Scena sądu królewskiego nad św. Janem

Nad wejściem do kaplicy przedstawiono dwa amory podtrzymujące kartusz herbowy fundatora. Malowidło na kopule sygnowane jest nad wejściem do kaplicy: „Ioannes Franciscus Hoffmann 1738″

Całość wystroju kaplicy jest wpisana do rejestru zabytków. Stan zachowania kaplicy nie jest, w porównaniu do reszty Dworu Sarny, katastrofalny, ale malowidła i mury wymagają konserwacji. Empora wymaga ekspertyzy konstrukcyjnej, aby upewnić się, że stąpanie po niej nie grozi jej zawaleniem.

Kaplica nie jest obecnie udostępniona w stałych godzinach. Można ją zwiedzać wyłącznie w trakcie wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Fundację Odbudowy Dworu Sarny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>